3 maj 2021

Śląskie: prawie 900 osób zaszczepiło się w niedzielę w mobilnym punkcie w Chorzowie

https://www.facebook.com/jobremski/photos/p.3972495709500363/3972495709500363/?opaqueCursor=AbqibxUutHfoS9Z47RiLMQ6-gMhdI4Km7j7aGf5tigTRB9pXnTVxFSlqhggr35w3KRKhBTRihrRarnwloBW9CS_1a78mpSvBXknFn7Nl657p
895 osób zaszczepiło się w niedzielę w mobilnym punkcie uruchomionym w Parku Śląskim w Chorzowie w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę”. Na poniedziałek na chętnych czeka jeszcze 1600 dawek – przekazał wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki, zapraszając chętnych.
REKLAMA

W sobotę, w pierwszym dniu akcji, w kolejce do punktu szczepień w Chorzowie ustawiły się tłumy chętnych, pierwsi byli tam już o piątej rano. Kolejka ciągnęła się na kilka kilometrów. Jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson otrzymało tego dnia 1005 osób. Chętni, którzy nie zdołali się zaszczepić, byli zapraszani na 2 i 3 maja lub zachęcani do normalnej rejestracji, np. za pośrednictwem infolinii.

W niedzielę rano do punktu dotarło 1000 dodatkowych dawek szczepionki, zwiększając ogólną pulę na trzy dni szczepień do 3,5 tys. Jeszcze przed rozpoczęciem szczepień, a kolejce ustawiło się pół tysiąca chętnych. Pod koniec dnia jednak każda osoba mogła zaszczepić się bez długiego oczekiwania – przekazali urzędnicy.

„Czekamy jak zwykle od godz. 8.00 w Parku Śląskim. Mam nadzieję, że kolejne osoby skorzystają z tej okazji i zaszczepią się jednodawkową szczepionką. Te minione dwa dni pokazały, że nawet pogoda jest niestraszna mieszkańcom, którzy od wczesnych godzin porannych ustawiają się do tego punktu. To pokazuje ich odpowiedzialność za zdrowie nie tylko swoje, ale i innych” – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Nad sprawnym przebiegiem procesu szczepień w Chorzowie czuwają żołnierze 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. „To oni dbają o to, by oczekujący mieli założone maseczki i aby zachowali odległość. Dodatkowo pracownicy szpitala MSWiA oraz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego informują mieszkańców o tym, jak można się zaszczepić poprzez inne formy jak infolinia 989 czy portal obywatel.gov.pl” – wskazała rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

„Zapraszamy chętnych. Specjalne kontenery, w których odbywają się iniekcje, spełniają wszystkie normy związane z punktem szczepień, jest miejsce rejestracji, poczekalnia, gabinet” - podkreślił dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach Piotr Grazda.

3 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 34 lat i starsze. Zaszczepić się mogą również osoby 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie gov.pl/szczepimysie i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie.

W województwie śląskim zostało wykonanych łącznie już ponad 1,3 mln szczepień. Według harmonogramu, do 9 maja wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zapisać się na termin szczepienia przeciw COVID-19. Rejestracja jest bardzo prosta. Na termin szczepienia można zapisać się przez internet, za pomocą infolinii 989, wysyłając SMS na numer 880 333 333 oraz bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ sp/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodzisku