12 listopad 2019

Dar Stalina ma tajemnice - czy wszystkie zostaną rozwikłane?

By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY 3.0 pl
Ekipa filmowa „Ukrytej gry”, szpiegowskiego thrillera zrealizowanego w dużej mierze we wnętrzach Pałacu Kultury w Warszawie, miała szansę poznać podczas pracy wiele miejsc w tym obiekcie znanych tylko nielicznym. O budowli krążą legendy. Okazuje się, że niektóre z nich są tylko wymysłem, ale nawet gdy zweryfikuje się część nieprawdziwych sensacyjnych sugestii, PKiN i tak jawić się będzie jako miejsce magiczne.
REKLAMA
Reżyser „Ukrytej gry”, Łukasz Kośmicki, opowiedział Wirtualnej Polsce o pracy nad tym ciekawym obrazem, będącym fikcyjną opowieścią z czasów zimnej wojny i kryzysu kubańskiego. W owym czasie do Warszawy, właśnie do gmachu Pałacu Kultury, przybywa niezwykły w tej komunistycznej rzeczywistości gość - genialny matematyk, mistrz szachowy Joshua Mansky. Został on porwany przez amerykański wywiad i wysłany do stolicy Polski, by stanąć do rozgrywki z reprezentantem ZSRR, Gawryłowem. Pojedynek mistrzów ma rozwikłać układy ważniejsze niż te na szachownicy: chodzi o rozpracowanie planów radzieckich dotyczących zaopatrzenia Kuby w broń atomową.

Na ekranie zobaczymy Billa Pulmana (w roli głównej) oraz Roberta Więckiewicza, Lotte Verbeck , Magdalenę Boczarską. Ale także i słynny „pekin” ma tu do odegrania swoją rolę. Według reżysera Pałac jest magiczny, tajemniczy, dziwny, więc na miejsce akcji nadawał się idealnie, zwłaszcza że potrafi w równym stopniu zachwycać, jak i odrzucać.

Reżyser chętnie opowiada wszystkie miejskie legendy: o tajnych korytarzach prowadzących rzekomo do  KC PZPR przy rondzie de Gaulle'a, na Dworzec Centralny czy też do innych, możliwych lub irracjonalnych miejsc. Łukasz Kośmicki potwierdza, że - co sprawdził na własnej skórze - można wyjść z obiektu na ulicę. Nie odkrył jednak żadnego podziemnego tunelu sprawiającego wrażenie długodystansowego przejścia czy przejazdu, bo przecież kto zdecydowałby się na podróż z Warszawy do Berlina piechotą. Reżyser przyznał się, że do miejskich legend dołożył własną konfabulację - przekonał ekipę, że jedne z zamkniętych szczelnie, metalowych drzwi prowadzą do nurtu Wisły.

Wirtualna Polska przypomina, że Pałac Kultury i Nauki nieustannie budzi sprzeczne uczucia. Zdarza się nadal, że ktoś postuluje jego rozebranie z uwagi na jego pochodzenie. Wiele osób uważa, że jako dar od Moskwy jest symbolem naszej powojennej niewoli i zależności od Związku Radzieckiego. Jednak w świetle prawa takie rozważania są pozbawione sensu -  rozbiórka nie wchodzi w grę - budynek został w 20017 roku wpisany do rejestru zabytków, zatem jest i będzie pod specjalną ochroną.


Źródło: wp.film
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodzisku

kiedy
2020-05-23 20:00
miejsce
Centrum Kultury Rondo, Grodzisk...
wstęp biletowany