21 listopad 2019

Pieszy czy kierowca ma mieć pierwszeństwo na pasach? To poważny problem

Nadal nie wiadomo, jak powinni zachowywać się użytkownicy dróg na przejściach oznaczonych pasami. Czy pieszy powinien śmiało wkraczać na jezdnię, zmuszając kierowców do zatrzymania się, czy też czekać, aż sytuacja będzie absolutnie jasna, a samochody będą stały.
REKLAMA
W 2015 roku ustawa zmieniająca sytuację na pasach nie przeszła, a tym samym nie weszło w życie postanowienie o udzieleniu pierwszeństwa pieszym w takiej sytuacji. To znaczy, że nadal zatrzymanie się przez prowadzących pojazdy jest objawem dobrego wychowania i szacunku do przepisów obowiązujących w innych krajach unijnych.

Dziennikarz WP Autokult zastanawia się, jak w zasadzie powinno być. Nie ulega wątpliwości, że należy chronić najsłabszych na drodze, jednak czasem zachowania pieszych (i rowerzystów)  wykazują niezrozumienie, niewiedzę i dezynwolturę. Bywa, że piesi nie boją się wtargnąć na ulicę, nie biorąc pod uwagę, że w starciu z pojazdem mają mniejsze szanse i ryzykują życiem.
Trzeba więc przypominać wszystkim, że nawet przy zielonym świetle powinniśmy przechodzić dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że kierowcy zatrzymali się. Zasada ograniczonego zaufania powinna być stosowana również - a może nawet przede wszystkim - przez pieszych.


Źródło: WP Autokult
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodzisku

kiedy
2020-05-23 20:00
miejsce
Centrum Kultury Rondo, Grodzisk...
wstęp biletowany