Zarzuty wyłudzenia pieniędzy dla nieuczciwego pracownika banku

fot. KPP Grodzisk Wielkopolski
Grodziscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przedstawili zarzuty wyłudzenia pieniędzy byłemu już pracownikowi jednej z placówek bankowych na terenie Grodziska Wielkopolskiego. Mężczyzna pod pozorem „zaistniałej pomyłki” żądał od klientów oddania mu części pieniędzy, które pochodziły ze zwrotów prowizji z tytułu całkowitej spłaty kredytów. Pracownik banku w ten sposób uzbierał do swojej kieszeni kilkanaście tysięcy złotych. Mężczyźnie grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
REKLAMA

Proceder oszustw wyłudzenia pieniędzy na szkodę klientów jednego z banków na terenie Grodziska Wielkopolskiego zaczął się już w 2018 roku. Ostatnie działania na szkodę klientów banku miały miejsce wiosną 2020 roku. W kwietniu 2021 roku policjanci skierowali akt oskarżenia przeciwko nieuczciwemu praownikowi banku.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim mężczyzna poprzez wykorzystanie nadmiernej ufności oraz nieuwagi swoich klientów doprowadzał ich do utraty pieniędzy. Nieuczciwy pracownik banku wielokrotnie uczestniczył przy różnego rodzaju transakcjach bankowych dokonywanych przez klientów. Niczego nie świadome osoby otrzymywały z banku pieniądze tytułem zwrotów prowizji z uwagi na całkowite i przedterminowe spłaty wcześniej zaciągniętych przez siebie kredytów.

Mężczyzna po wypłaceniu klientom należnych środków pieniężnych w późniejszym czasie nawiązywał z nimi kontakt już poza murami placówki, a niektórych nawet odwiedzał osobiście w domach. Podczas indywidualnych rozmów z klienatmi tłumaczył, że „nastąpiła pomyłka”, dlatego też muszą zwrócić mu część kwoty z wypłaconych w banku pieniędzy. W przeciwnym razie będzie miał kłopoty w pracy, a klient ostatecznie i tak będzie zmuszony zwrócić całość pobranych funduszy. Osoby pokrzywdzone kierując się nadmiernym zaufaniem oddawali swoje pieniądze, które pracownik chował do swojej kieszeni nie próbując nawet przeliczać zażądanej kwoty. Mężczyzna działając w ten sposób uzbierał do swojej kieszeni nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W wyniku podjętej pracy operacyjnej grodziskich funkcjonariuszy udało się ustalić łącznie 4 osoby pokrzywdzone w powyższej sprawie. Zebrany materiał dowodowy wraz z przesłuchaniami świadków i pokrzywdzonych pozwolił śledczym wnieść akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim. Zgodnie z obowiązującym prawem mężczyźnie grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodzisku