Dron w służbie ruchu drogowego
Bezzałogowy statek powietrzny, znany szerzej, jako dron jest bardzo skutecznym narzędziem do pracy z piratami drogowymi. Jego zadaniem jest ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym z powietrzna. Zarejestrowany błąd popełniony przez uczestnika ruchu jest przekazywany policjantom, którzy zatrzymują sprawcę wykroczenia do kontorli drogowej.
Przeprowadzone działania koncentrowały się przy przejściach dla pieszych, a najczęściej weryfik acji podlegało , jakże istotne ustąpi e nie pierwszeństwa pieszym, podczas przechodzenia na drugą stronę jezdni. W zaledwie kilka godzin policjanci za pomocą drona ujawni l i kilkanaście wykroczeń. Najczęściej popełnianym, było wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Bezzałogowy statek powietrzny z arejestrował również inne wykroczenia, np. niezapięte pa sy bezpieczeństwa oraz jazdę samochodem po chodniku.
Kierowcy, którzy popełnili wykroczenia w dziesięciu przypadkach ukarani zostali mandatami karnymi. W innych przypadkach zastosowane zostało pouczenie. W jednym przypadku policjanci postanowili zatrzymać prawo jazdy za brawurową jazdę i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
Sprawcy wykroczeń nie ukrywali zdziwienia, że forma udokumentowania wykorczenia była dla nich zaskakująca, jednak na podkreślenie zasługuje fakt, że dla wielu kierowców przepisy ruchu drogowego są znane i respektowane nawet bez obecności policyjnego radiowozu w pobliżu.
Mundurowi apelują do kierowców o rozwagę i przypominają, że bezpieczeństwo zależy od naszych poczynań na drodze. Każdy z uczestników dokłada tę istotną cegiełkę, tylko wtedy, kiedy stosuje się do obowiązujących przepisów w ruchu drogowym.
st. sierż. Krystian Kawala