Dyrektorka MSN Joanna Mytkowska zapowiada piątkowe otwarcie nowej siedziby muzeum
Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/77015/ oraz https://wideo.pap.pl/videos/77016/ (w wersji surowej do edycji).
Jak dodała Mytkowska, o godz. 20 wyświetlana na fasadzie praca Agnieszki Polskiej i praca dźwiękowa Wojtka Bąkowskiego zainaugurują działalność muzeum.
Dyrektorka zaznaczyła, że po wspólnym wejściu do budynku wraz z prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim i publicznością odbędzie się performans Katlin Ladik, która „swoim głosem ożywi klatkę schodową”. Następnie publiczność będzie mogła rozpocząć swobodne zwiedzanie wystaw: „Trudna miłość. Muzeum między placem a pałacem”, „Formy podstawowe” oraz zapowiedź stałej wystawy MSN-u w postaci dziewięciu prac z kolekcji muzeum.
Późniejszym wieczorem odbędzie się koncert nowojorskiej artystki Kim Gordon, która słynie ze swoich związków ze sztuką współczesną. „Sama jest artystką i związana jest z nowojorską radykalną sceną muzyczną” – podkreśliła dyrektorka. Dodała, że dookoła muzeum na forum placu przed budynkiem odbywać się będzie „swobodny festyn, żeby wspólnie pocieszyć się z otwarcia muzeum”.
Mytkowska wskazała, że przez następne dni na publiczność czeka równie intensywny program, a festiwal otwarcia muzeum potrwa do 10 listopada.
W rozmowie z PAP dyrektorka podkreśliła rolę samego budynku nowej siedziby muzeum. Zaznaczyła, że budynek jest „swoistego rodzaju mostem pomiędzy historyczną, traumatyczną historią centrum Warszawy, którą symbolizuje Pałac Kultury i Nauki, a jego nowoczesnym centrum, które jest po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej”. Wskazała, że odpowiada współczesnym potrzebom. Ma być również miejscem spotkań, debaty, otwartym na różne formy aktywności, bardzo różnych podmiotów.
„Chcemy prowadzić muzeum w taki sposób, aby nie tylko zespół muzeum, ale również publiczność, nasi partnerzy w mieście i nie tylko, mogli je programować, szczególnie, jeżeli chodzi o programy publiczne” – podkreśliła. Dodała, że z tego powodu parter nie będzie biletowany - ma być przestrzenią na różnego rodzaju działania. Wyższe piętra budynku przeznaczone są na działalność wystawienniczą – w ich przestrzeniach będzie pokazywana kolekcja muzeum, wystawy czasowe oraz podróżujące.
„Kolekcja muzeum składa się z międzynarodowej sztuki, którą staramy się widzieć przez filtr naszej lokalnej sceny artystycznej” – zaznaczyła.
Dyrektorka zapowiedziała, że jednym z najbliższych planów jest otwarcie Kyiv Bienniale w 2025 roku.
Joanna Mytkowska jest krytyczką i historyczką sztuki oraz kuratorką wystaw. Od 2007 roku pełni funkcję dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest współtwórczynią Fundacji Galerii Foksal. Była kuratorką m.in. Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji w 2005 roku.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest miejską instytucją kultury założoną w 2005 roku. Pierwszym dyrektorem instytucji był historyk sztuki i konserwator zabytków Tadeusz Zielniewicz. Od 2077 roku dyrektorką muzeum jest kuratorka, krytyczka i historyczka sztuki Joanna Mytkowska. Pierwsza siedziba MSN-u znajdowała się na ul. Pańskiej 3. Następnie tymczasowo MSN znajdywało się w dawnym Domu Meblowym "Emilia" przy ul. Emilii Plater 51 oraz w Muzeum nad Wisłą, pawilonie ekspozycyjnym przy warszawskich bulwarach wiślanych. Muzeum gromadzi własną kolekcję, organizuje wystawy, warsztaty, wydarzenia kulturalne i edukacyjne promujące sztukę współczesną. Posiada również własne wydawnictwo.
Oficjalne otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się o godz. 20.00 w piątek 25 października. (PAP)
zzp/ dki/