3 marzec 2024

Lekkoatletyczne HMŚ - srebrny medal Swobody, piąte miejsce Szymańskiego

Ewa Swoboda była druga w biegu na 60 m i zdobyła pierwszy medal dla Polski, a Jakub Szymański zajął piąte miejsce na 60 m przez płotki w drugim dniu lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Glasgow. Oboje w półfinałach poprawili własne rekordy kraju.

Swoboda w finale musiała uznać wyższość reprezentantki Saint Lucii - Julien Alfred, która triumfowała czasem 6,98. Swoboda była wolniejsza o 0,02 sekundy. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Włoch Zaynab Dosso - 7,05.

Natomiast w półfinale Swoboda poprawiła własny rekord kraju na 6,98.

"Liczyłam, że wygram. Byłam na to gotowa, ale cieszę się. Srebro też jest fajne. Za mną mocne trzy biegi, ale dałam radę. Liczę, że niedosyt zmotywuje mnie do dalszej pracy. W finale za bardzo się spięłam, bo... za bardzo chciałam. Na rozgrzewce czułam, że dużo dałam z siebie w eliminacjach i półfinale. Cieszę się z rekordu Polski, no i jestem wicemistrzynią świata!" - skomentowała Swoboda przed kamerami TVP Sport.

To pierwszy medal 26-letniej polskiej sprinterki w halowych MŚ. Dwa lata wcześniej w Belgradzie zajęła czwarte miejsce. To jednocześnie premierowy krążek polskiej ekipy w Glasgow.

Magdalena Stefanowicz odpadła w półfinale.

Na medal w biegu przez 60 m ppł liczył Szymański, który w półfinale poprawił - o 0,01 - rekord kraju na 7,46. Wygrał Amerykanin Grant Holloway, przed reprezentantem Włoch Lorenzo Ndele Simonellim i Francuzem Justem Kwaou-Mathey.

Holloway w finale czasem 7,29 ustanowił rekord imprezy. Simonelli poprawił rekord Włoch na 7,43, a trzeci Kwaou-Mathey uzyskał 7,47. Szymańskiemu wynik 7,53 wystarczył do zajęcia piątego miejsca. Krzysztof Kiljan odpadł w półfinale.

Femke Bol czasem 49,17 wygrała finałowy bieg na 400 m. Holenderka poprawiła tym samym własny rekord świata, który przetrwał dwa tygodnie i był gorszy o 0,07 s.

Zwycięstwo Bol nie podlegało dyskusji, a na ostatniej prostej tylko powiększyła przewagę nad rywalkami. Druga była jej rodaczka Lieke Klaver - 50,16, a trzecia Amerykanka Alexis - 50,24.

W przeciwieństwie do Bol presji faworyta nie udźwignął Karsten Warholm, który na ostatniej prostej biegu na 400 m został wyprzedzony przez Alexandra Dooma. Belg czasem 45,25 ustanowił rekord kraju i o 0,09 sekundy wyprzedził Norwega, który jest rekordzistą świata w biegu na 400 m ppł. Podium uzupełnił Jamajczyk Rusheen McDonald, który uzyskał najlepszy czas w karierze - 45,65.

Miltiadis Tentoglou ponownie został mistrzem świata w skoku w dal. Grek obronił tytuł sprzed dwóch lat. Srebrny medal zdobył Włoch Mattia Furlani, a brąz Jamajczyk Carey McLeod.

Tentoglou i Furlani w pierwszej serii skoczyli 8,22. O zwycięstwie Greka przesądził fakt, że jego drugi wynik (8,15) był lepszy od drugiego rezultatu reprezentanta Włoch (8,10). McLeod w piątej serii skoczył 8,21.

Bieg na 3000 m niespodziewanie wygrała Amerykanka Elle St. Pierre, która poprawiła rekord halowych MŚ na 8.20,87. Druga była Etiopka Gudaf Tsegay - 8.21,13, a trzecia Beatrice Chepkoech pobiła halowy rekord Kenii - 8.22,68.

Bohaterem Szkocji i całej Wielkiej Brytanii został Josh Kerr. Reprezentant gospodarzy przebiegł 3000 m w 7.42,98, co dało mu zwycięstwo. Na podium stanęli też reprezentant USA Yared Nuguse - 7.43,59 i Etiopczyk Selemon Barega - 7.43,64.

Mistrzynią świata w skoku o tyczce została Brytyjka Molly Caudery, która pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,80. Srebrny medal zdobyła Eliza McCartney z Nowej Zelandii - 4,80, a brąz Amerykanka Katie Moon - 4,75.

W trójskoku na podium stanęli kolejno Hugues Fabrice Zango z Burundi - 17,53, Algierczyk Yasser Mohammed Triki - 17,35 i Portugalczyk Tiago Pereira - 17,08.

Niedziela będzie ostatnim dniem imprezy w Glasgow. Pia Skrzyszowska i Weronika Nagięć pobiegną na 60 m przez płotki, Norbert Kobielski wystartuje w skoku wzwyż, a Piotr Lisek i Robert Sobera w skoku o tyczce. W sesji porannej odbędą się eliminacje sztafet 4x400 m, a finały zaplanowano na wieczór.(PAP)